im. Alexisa de Tocqueville'a.
design Hokito Strony Internetowe
Wydarzenie odbyło się zdalnie za pośrednictwem MS Teams.
zobacz nagranie wykładu na żywo:
Marek Piechowiak, Plato’s Conception of Justice and the Question of Human Dignity - Autor o książce
Książka Profesora Marka Piechowiaka stanowi pionierską, całościową rekonstrukcję Platońskiej koncepcji sprawiedliwości. Według Autora, rekonstrukcja taka może być przeprowadzona w sposób spójny ze współczesnym sposobem aksjologicznego ugruntowania prawa, ugruntowania, w którego centrum stoi uznanie przyrodzonej, niezbywalnej i równej wszystkim ludziom godności jako źródła praw człowieka. Jak argumentuje Piechowiak, Platon proponuje poszukiwać godności nie tyle w posiadanych zmiennych przymiotach, co w niezmiennym, szczególnym sposobie istnienia.
Wzięcie pod uwagę elementów godnościowego ugruntowania moralności i prawa, pozwala na zaproponowanie zasadniczo nowego, całościowego ujęcia Platońskiej koncepcji sprawiedliwości, leżącego na antypodach zaproponowanej przez Karla Poppera i dominującej interpretacji, w której centrum stoi teza o totalitaryzmie Platona. Koncepcja Poppera była wielokrotnie, także w sposób bardzo kompleksowy, krytykowana. Nie zaproponowano jednak jak dotąd pozytywnej całościowej kontrpropozycji. Platońskie dialogi, w proponowanej przez Marka Piechowiaka interpretacji, okazują się wyrażać podstawowe intuicje dotyczące celów prawa i jego aksjologicznych podstaw zaskakująco zbieżne z ujęciami współczesnymi, i to tymi przyjmowanymi w rozwiniętych demokracjach.
Prof. dr hab. Marek Piechowiak jest prawnikiem i filozofem. Kieruje Katedrą Prawa Publicznego i Teorii Prawa na Uniwersytecie SWPS na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu. Specjalista w zakresie filozofii prawa oraz międzynarodowej i konstytucyjnej ochrony praw człowieka. Wcześniej pracował m.in. w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN. Był pierwszym Rzecznikiem Praw Dziecka po utworzeniu tego urzędu. Odbył staże naukowe i kursy specjalistyczne, m.in. w Holenderskim Instytucie Zaawansowanych Badań w Humanistyce i Naukach Społecznych (NIAS), Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego i Holenderskim Instytucie Praw Człowieka (SIM), Międzynarodowym Instytucie Praw Człowieka w Strasburgu i w Dyrektoriacie Praw Człowieka Rady Europy. Wykładał gościnnie na uniwersytetach w Nijmegen, Utrechcie, Mediolanie i Cagliari, a także w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie.
Wykłady Tocqueville’owskie. Filozofia, społeczeństwo, prawo
To cykl, któremu przyświeca chęć rozumnego namysłu nad wartościami i ważkimi problemami życia publicznego w oparciu o najnowsze monograficzne opracowania wiodących Autorów. Wybór problematyki wykładów dyktują zatem przede wszystkim nowe książki, które stawiają nowe pytania lub też w sposób oryginalny i świeży odpowiadają na pytania dobrze znane. Celem cyklu jest ukazanie szerokiego spektrum aktualnie prezentowanych postaw i perspektyw badawczych. Przy zachowaniu zdrowego dystansu wobec bieżącej polityki i publicystyki, wykłady mają za zadanie inspirować polityczną refleksję nad prawem w szerszym kontekście zagadnień filozoficznych, społecznych i kulturowych.