The Philosophy of Legal Change. Theoretical Perspectives and Practical Processes.
Maciej Chmieliński, Michał RupniewskiDemokratyczne systemy prawne zostały ostatnio poddane dynamicznym i wielokierunkowym zmianom. Istnieje wiele procesów socjologicznych, technologicznych, ideologicznych lub czysto politycznych, które prowadzą do przemian i przekształceń prawa. Niniejsza publikacja dowodzi, że te zmiany są najlepiej zrozumiałe z perspektywy filozofii politycznej. Takie spojrzenie może posłużyć jako narzędzie interpretacyjne niezbędne do zrozumienia zachodzących procesów zmian, a także ich wyników - takich jak nowe przepisy, orzecznictwo lub zmiany w konstytucji.
Praca ma trzy główne cele: zapewnienie głębszego zrozumienia zmian prawnych w zachodniej myśli politycznej i prawnej; zbadanie rozwoju procesów tychże zmian pod względem ich akceptowalności normatywnej i roztropnościowej; interpretacja rzeczywistych procesów zmian w ramach ogólnego tła teoretycznego i normatywnego.
Publikacja jest podzielona na trzy części:
Część I określa kontekst i koncentruje się na ogólnych kwestiach ważnych dla zrozumienia i oceny zmian prawnych z perspektywy filozofii politycznej; Część II koncentruje się na spektrum polityczno-filozoficznej wykładni obecnej w kulturze politycznej państw demokratycznych; Część III oferuje wybrane studia przypadków, aby określić i zastosować idee filozoficzne przedstawione w poprzednich częściach. Książka jest cennym źródłem informacji dla studentów oraz teoretyków prawa i orzecznictwa, w tym porównawczych studiów prawniczych i praw człowieka, teorii politycznej i filozofii.